Pilonidal Sinüs Oluşum Şekli

Daha önceki konularımızda özetle hastalığı tanıyop pilonidal sinüs belirtileri konusunda detayları görmüştük. Peki hastalık hakkında bilgi sahibi olup hastalığın bulgu ve belirtilerinide öğrendikten sonra dilerseniz bir sonraki konumuz olan hastalığın oluşum ve gelişim şeklini ele alalım. Aşağıda doktorumuz Op. Atilla Kaya tarafından kaleme alınmış olan pilonidal sinüs oluşumu konusunu mutlaka baştan sona okumanızı tavsiye ediyoruz.

Pilonidal Sinüs Oluşumu

Pilonidal sinüs oluşumu bölge kıllarının geriye doğru dönmesi sonucu olduğu inanılırdı ama bu düşünce tümüyle yanlış bir düşüncedir.Hastalığın oluşumu hakkında yıllar içerisinde çok teori üretilmiştir bu teoriler;

Doğuştan kıl kalması (teratom)

Otururken kıl kökünün içe doğru dönmesi

Doğuştan o bölgede delik kalması

Bölge cildinin zayıf kalması ilede pilonidal sinüs oluşumu meydana gelecektir.

Oluşan çukurluğun oturup kalkarken vakum gibi kıl kökünü içeri çekmesi.

Sinüsün içinden çıkanlar mikroskobik olarak incelendiğinde sinüsün içinde çıkan kılların büyük çoğunluğunun ense kılları,bir kısmının sırt ve bel kıl olduğu hatta bazı vakalarda çamaşır tozu veya cilt döküntüsü gibi kıldan farklı şeyler olduğu görülmüştür.Bu sebeple bu teorilerin tümü inandırıcılığını yitirmiştir.

Mikroskobik düzeyde yapılan incelemelerde canlı kıl köküne(kıl follikülü) rastlanmamıştır.Bu da hastalığın sebebinin bölge kılları değil yukardan dökülen kıllar olduğunu gösteren en önemli bilimsel veridir.

Pilonidal sinis oluşumu hakkında çoğu tıbbi kurulların onayladığı son bilimsel görüşe göre; baş,ense ve sırttan dökülen kılların kalçanın arasına sıkışıp yürürken oluşan sürtünme hareketiyle matkap ucu gibi cildi delerek cilt altına girip orada yumak oluşturmasıdır,bölgede gamze olması halinde sebebebin sürtünme yanında çukurluğun oluşturduğu emme hareketiyle dökülmüş kılların cilt altına girmesidir. Bu yumak yani sinüs erken dönemde birkaç kıldan ibaretken tedavinin geciktirilmesi yada hastalığın geç fark edilmesi halinde yüzlerce kıldan da oluşabilmektedir.

Halk arasında konuşulanın aksine canlı kıl kökü olmadığı için bu kıllar uzamaz,ilerlemez,bağırsağı yada omur iliği sarmaz olduğu yerde kalır ve büyümez.

Göbekteki pilonidal sinüs oluşumu buna benzerdir,civardan gelen kılların göbek çukuruna girip orda birikerek enfeksiyona sebep olmasıdır,yine göbek pilonidal sinüsü de bölgenin canlı kıllarıyla oluşmaz.

Çok seyrek görülen parmaklarda pilonidal sinüs ise çok daha farklı sebeple olur.Bu hastalığın parmak,parmak arası veya tırnak yakınında olması durumu sadece berberlerde görülmektedir burada sebep kesilen kılların cilt altına girmesidir.

Hastalığın en sık kuyruk sokumunda görülmesinin sebebi de 30 yaşına kadar bu bölge cildinin orta hatta zayıf olmasıdır ve otururken vücut ağırlığının buraya basmasıdır.

Kaynak: Pilonidal Sinüs Oluşumu

About Proktoloji Uzmanları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri