Pilonidal Sinüs Nedir

İlk yazımızda dilerseniz pilonidal sinüs’ü (kıl dönmesi) tanıyarak başlayalım. Bir çok insana yabancı gelen bu tanı aslında bir çoğumuzun sıkıntısı çektiği kıl dönmesi hastalığından başkası değildir.

Kuyruk sokumundan daha yukarıdan dökülen kıl, tüy, cilt döküntüsü ve elbise tozu gibi yabancı cisimlerin kuyruk sokumunda oluşan delik aracılığıyla cilt altına girip yumak oluşturması şeklinde meydana gelen bir hastalıktır. Mikroskobik olarak incelendiğinde sinüsün içinde kıl yanında tüy, cilt döküntüsü,elbise tozu gibi yabancı cisimlerde tespit edilmiştir, en fazla ense kılları girmektedir çünkü ense kılları daha serttir ve daha rahat delerek girer.

Pilonidal Sinüs Nedir

Pilonidal pili yani kıl ve sinüs yani boşluk kelimelerinin birleşmesidir. Bir deliği olan içinde kıl barındıran boşluk anlamına gelir. Zaman içerisinde hastalığın tanımlanması için şu isimlerde kullanılmıştır. Bazı tanımlamalarda kist kelimesi kullanılmış olsa da bu yanlış bir tanımlamadır çünkü kist vücut dışına tamamen kapalı boşluk anlamına gelir oysa bu hastalıktaki boşluk bir veya birkaç delikle dışarı açıktır bu durumda sinus tanımlaması doğru olmaktadır.

 

Pilonidal sinüs diğer isimleri

 • Kıl dönmesi
 • Kıl batması
 • Batık
 • Teratom (aslında farklı bir hastalıktır ve doğuştandır)
 • Sakral kist (buradaki sakral kelimesi sakrum yani kuyruk sokumu anlamındadır)
 • Sakral sinüs
 • Kist dermoid sakral
 • Pilonidal kist

Kuyruk sokumundaki deliğin nasıl oluştuğu bilinmemektedir ama nasıl meydana geldiği konusunda çeşitli görüşler vardır; en akla yatkın teori;kılın kalçanın sürtünme hareketiyle dönen bir matkap ucu gibi cildi delmesi sonucu oluştuğudur. Oluşan bu delikten enseden dökülen kıllar ve diğer yabancı cisimler girerek birikir. Bunun dışındaki doğuştan olduğu,ezilmeye bağlı olduğu,o bölge kıllarının yön değiştirdiği gibi görüşlerin taraftarı daha azdır.

Doku içine giren bu yabancı cisimler vücut tarafından bir zarla kapatılarak sinüs haline getirilir oluşan bu yumaksı yapıya pilonidal sinüs denir. Tedavinin özü bu sinüs veya içeriğinin alınmasıdır.Hastalığın oluşması için birkaç kıl yeterli olmaktadır ancak hiçbir şikayet yapmadan binlerce kıl birikebilmektedir.

Pilonidal sinüs genellikle 18-25 yaşlarında görülür yani genç yaş hastalığıdır seyrek olarak ileri yaşlarda da görülebilir, ileri yaşlarda görülenlerin çoğu gençlikte başlamıştır ama hasta ertelemiştir. Pilonidal sinüs hastalığı konusunda kafanıza takılan soruları doktorumuza aşağıdaki soru ve yorum alanından sorabilirsiniz.

Nerelerde Olur

Aslında neredeyse tamamı kuyruk sokumunda olur, seyrek olarak göbek çukurunda, çok seyrek olarak ta parmak aralarında görülebilir. Göbekte olanlar genellikle aşırı kilolu olanlarda görülmektedir. Parmak arasında kıl dönmesi olanlar ise kuaförlerdir, yani bir tür meslek hastalığıdır.

Tedavisi Nasıl Yapılır

Tedavisi cerrahidir, 10 farklı klasik yöntemle yapılan ameliyat ve 4 farklı çağdaş yöntem vardır. çağdaş yöntemlerin getirdiği büyük avantajlar sebebiyle bir çok klinik klasik yöntemleri bırakmaktadır. Özellikle İdea Klinik gibi kıl dönmesine özel çalışan kliniklerin bu gurup hastası çok olduğu için çalışan doktorlar tüm çağdaş yöntemleri uygulamaktadır.

Pilonidal Sinüs Tedavi Fiyatı
Ücretlendirme gidilen kliniğe, hastanın sosyal güvencesinin olup olmadığına göre değişebilmektedir. Ücretlerini internet ortamında paylaşan tek klinik İdea Kliniğin ücretleri şu şekildedir. SGK sı olmayan hastalar için 1960 TL, SGK sı olan hastalar için 980 TL. Bir hastada iki farklı yerden ameliyat yapılacaksa 300 TL ek ücret alınır. Bu ücret dışında hastadan muayene, tahlil, film, konsultasyon, narkoz ücreti, yatak ücreti veya benzer isimler altında ek ücret alınmaz. İdea Klinik tüm şubelerinde mikro sinüsektomi, Bascom, sinüsotomi gibi çağdaş yöntemler uygulanmaktadır. Hastalık çok ileri ise ki bu durum ancak % 2-3 hastada olmaktadır bu durumda klasik yöntemlerin en kabul edilebilir olanı Karidakis yöntemiyle yapılmaktadır.

Kaynak: Pilonidal Sinüs

About Proktoloji Uzmanları

4 comments

 1. oğlum 21 yaşında. 1 ağustos 2012 de Z flep yöntemi ile kıl dönmesi ameliyatı oldu ameliyattan 1 ay sonra yara yerinin alt ucundan delik oluştu ve yeniden kıl çıkmaya başladı. sizin yönteminizle ameliyat olabilir mi? olursa tekrar etme riski nedir? teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Hastalığınız tekrarlamış gibi görünüyor.o kıllar çıkmıyor içeri girerken siz yolda yakalıyorsunuz
  Tarifinize göre mikro sinüsektomi yapabiliriz ve aynı gün işinize dönebilirsiniz.

 2. Merhabalar,

  18-19 yaşlarından beridir (şu anda 26 yaşımdayım) kuyruk sokumu bölgesinde ufak, hareket edebilen, genellikle ağrısız bir pilonisal sinüs ile yaşamışım. Başlarda nadir olarak ( 2 – 3 gün ard arda ) akıntı yapar, sonra kesilirdi. hiçbir ağrı çekmedim. geçen sene ve son zamana kadar sinüs iyice küçülmüştü ( nohut tanesi kadar) ve kurtulduğumu zannetmiştim.
  Dün akşam aniden şişlik artmaya başladı ve akıntı yok. ilk şiştiğinde derinin gerilmesi ile ağrı fazlaydı ama bu şişlik aradan 12 saat geçmesiyle azaldı. şişlik büyüklüğü aynı miktarda ( ceviz kadar)
  mikro sinüsektomi ameliyatını ankara ‘da yapan bir hastane biliyormusunuz ? günlerce yatmak istemiyorum.
  teşekkürler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  verebileceğim adrs yok araştırmalısınız

 3. Mehmet Ugur Girgin

  Merhabalar,
  Yaklasik bir senedir kil donmesi hastaligim var ve bugun sislik bayagi buyudu. Baski uygulayarak kucultmeyi basardim ancak disariya herhangi bir iltihap ve ya kan cikisi olmadi. Iltihabin kana karisma ihtimali var midir ve nasil bir yol izlememi onerirsiniz.
  Tesekkurler
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kana kaşışmaz ama etrafa yayılabilir,sıkmayın

 4. vural sivrikaya

  Hocam ben 15 yaşındayım.Ameliyat oldum. Ameliyat olduktan sonra ağrılarım başladı. Tuvalete çıkmaya korkuyorumkorkuyorum. Dikiß yeri açılaxak diye korkuyorum. Acaba ne yapmam gerek.

  Op.Dr.Seher Şirin

  Çok gerdirmezseniz sorun olmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri