Pilonidal Sinüs Mikro Sinüsektomi Tedavisi

Daha önceki bir konumuzda pilonidal sinüs tedavisine dair bilgilendirmemiz olmuştu bu konu ise pilonidal sinüs hastalarını çok rahatlatacak bir haber içeriyor. Haberin kaynağında tüm eski pilonidal sinüs ameliyatlarını adeta tarihe gömen Mikro sinüsektomi yöntemi ile pilonidal sinüsün tedavisi anlatılıyor. Mikro Sinüsektomi tedavisi ile hasta tedavi sonrası işine okuluna sosyal hayatına döner, yatma ve istirahat gerektirmez.

Micro Sinüsektomi (Bascom ameliyatı ) ile pilonidal sinüs tedavisi

Pilonidal sinüs (kıl dönmesi) hastalığı tedavisinde uzun klinik çalışmalar sonunda geliştirilmiş bir tekniktir.Yöntemin klasik kıl dönmesi tedavilerine birçok üstünlüğü vardır bunlar içerisinde en önemlisi iş gücü kaybının olmaması ve  tekrarlama ihtimalinin düşüklüğüdür.

Pilonidal sinüs 17-25 yaş gurubunun en sık cerrahi hastalığıdır.Ameliyat korkusu,narkoz korkusu,2-6 haftalık iş gücü kaybı,operasyon sonrası ağrı,iz kalması ve tekrarlayabileceği düşüncesi hastaların tedavilerini ertelemelerine,ertelemekte hastalıklarının ilerlemesine sebep olabilmektedir.

Kıl dönmesi tedavisinde tekrarlama ihtimalinin yüksekliği,yara bakımın ve hastane ortamında tedavi getirdiği olumsuzluklar gibi sorunlar bir çok ameliyat tekniği geliştirilmesine sebep olmuştur,bir kısmı terkedilmiş 8 farklı ameliyat yöntemi vardır.Ameliyat sonrası 2-4 hafta iş gücü kaybı ise ameliyatsız yöntemler denilen fenol ve gümüş tedavisinin tanımlanmasına sebep olmuştur ancak ameliyatsız (fenol-gümüş nitrat) yöntemlerde görülen % 70 lere varan tekrarlama ciddi sorun olmuştur.

Mikro sinusektomi ile pilonidal sinüs hastalığı tedavisi

Micro sinusectomi ayaktan yapılabilen ameliyatsız yöntemleriyle ameliyala yapılan tedavilerin ortak özelliklerini tek yöntemde uygulayarak her iki yönteminde üstünlüklerini yakalamış bir tedavi yöntemidir

 Mikro sinüsektomi ile klasik ameliyatların farkları

Ameliyat ücretleri;Klasik ameliyatlar yapıldığı hastaneye göre 4 000-15 000 TL arasında değişirken micro sinusectomide narkoz ve yatak ücreti gibi masraflar olmadığı için tedavi ücret, 800-1000 TL dir

Ameliyat sonrası ağrı 3 gün şiddetli olarak 15 gün sürerken micro sinusectomide ağrı kesici almayı gerektirmeyecek düzeyde olur.

Ameliyat sonrası geniş yara alanında oluşacak kirli kanı emmesi için vakum aleti (dren) takılırken micro sinusectomide dren kullanılmaz ve drene bağlı sorunlar olmaz.

İş gücü kaybı klasik ameliyatlarda 2-6 hafta arasında değişirken, micro sinusectomide toplam 1 saat sonra hasta işinin başına dönebilir.

Ameliyatlardan sonra % 10-15 oranında görülen iltihap ciddi sorun olmakta ve yara tümüyle açılabilmektedir,böyle bir durumda yara bakımı 3-5 ay sürebilmektedir.Micro sinusectomide yaralanma alanı 1-2 cm olduğu için iltihap ihtimali % 1-2 civarındadır ve iltihap olması durumunda yara açılsa bile 1-2 haftada sorunsuz bir şekilde kapanmaktadır.

Normal ameliyatlarda 10-30 cm iz kalırken micro sinusectomide görünmeyecek kadar  ( 1-2 cm ) küçük bir iz kalır.

Ameliyat sonrası 10-15 gün banyo yasaklanırken Micro sinusectomi den 48 saat sonra banyo yapılabilir,4-5 gün sonra havuz ve denize girilebilir.

Narkozla yapılan ameliyattan sonra en az bir gün hastanede yatmak gerekirken micro sinusectomiden 10 dakika sonra işe dönülebilir.

Tekrar ihtimali klasik ameliyatlarda % 7-40 arasında görülürken micro sinusectomide % 3 civarındadır.

Ameliyat sonrası yara bakımı ve pansuman 12-15 gün devam ederken(açık bırakmada bu süre 3-5 aydır) micro sinüsectomide yara bakımı ve pansuman önerilmez.

Micro sinusectomi uygulama kolaylığı ve hasta memnuniyet yüzdesinin yüksekliği sebebiyle hızla yaygınlaşmaktadır.

https://www.ideaklinik.com/mikro-sinusektomi-ameliyati.html

https://www.ideaklinikankara.com/mikro-sinusektomi-ameliyati/

About Proktoloji Uzmanları

28 comments

 1. 17 yaşındayım daha önce kuyruk sokumumda küçük bir ağrı olmuştu ama daha üzerine düşünemeden geçmişti (3-4 hafta önce). Bir kaç gün önce tekrar başladı ve bu sefer gayet şiddetli bir ağrıydı. hiç vakit kaybetmeden randevu aldım. bugün genel cerraha göründüğümde iltihapı kurutmak için iğne yaptı ve kıl dönmesi olduğunu söyledi. bir ay sonra ameliyat olmam gerekiyormuş ve ameliyat kesiğinin ne kadar olduğunu sorduğumda 8 santim kadar olacağını söyledi bu yüzden mikro sinüsektomi yöntemiyle ameliyat olmak istiyorum bunun için gerekli şartlar nelerdir?

  • Genel Cerrahi Uzm Seher ŞİRİN

   Yunus; Merhaba;
   Öncelikle apsenizin iyileşmesi gerekiyor. Apse tedavsinden 1 buçuk ay sonrasında mikro sinüsektomi yöntemi ile tedavi olabilirsiniz. Bu Yöntemin size uygun olup olmadığı muayene de görmek gerekir. Uygun ise 2 3 cm lik bir kesi ile tedavi olup günlük yaşantınıza dönebilirsiniz. Muayene için 212 572 72 66 numaramızı arayarak size yakın şubemiz için bilgi alabilirsiniz. Geçmiş olsun

 2. Hocam merhaba bir sorum olacaktı. İki defa ameliyat oldum. Suan yine tekrarladı. 1 yıldır böyleyim. Mikrosinusektomi tedavisi uygulamanız mümkün mü.

  • Genel Cerrahi Uzm Op Dr Seher ŞİRİN

   Merhaba;
   Kıl dönmesi hastalıgınız mikrosinüsektomi yöntemine uygun ise tedaviniz yapılır. Bunun için öncelkle muayene olmalısınız. Karar verirseniz 212 572 72 65 numaramızı arayarak iletişime geçebilirsiniz.

 3. Hocam 4 gün önce mikrosinestomi yöntemiyle ameliyat oldum sinüs makata cok yakın dikkat et dedi doktor ameliyatın cok başarılı geçti dedi tamamen iyileşme ne zAman olur sırt üstü yatıp oturamıyorum bu hastalıkta ne zaman nüks olmaz bitti gitti denebilir? Cevabınız için teşekkürler

  • Temizliğinize dikkat ettiğiniz sürece tekrar etmez ilerleyen yaşlarda cilt sertleştiği için dökülen kılların girmesi dahada zorlaşıyor ancak bu şekilde olmayabilir denilebilir.

 4. Merhaba uzun süredir kuyruk sokumunda şişlik var fındık kadar ben benimle ilgili düşünürken delikleri farkettim iğne ucu kadar 3 adet bugün genel cerraha gittim çok basında olduğumu şuan ameliyata gerek yok 2 ilaç yazacağını söyledi. Sert yapıyaysa kıstık yapı oluşmuş dedi. Bu yapı kıl dönmesiyle mi alakalı? Ve bu yapı microsinisektomide nasil müdahale ediliyor tesekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri