Pilonidal Sinüs Korunma Yöntemleri

Bir çok hastalık gibi Pilonidal Sinüs vakasıda genetik hastalıklar arasında yer almaktadır. Yani birinci derece seyılabilecek aile fertlerinden Pilonidal Sinüs (Kıl Dönmesi ) olması sizinde bu hastalığa meyilli olduğunuzu gösteren durumlardan birisidir. Tüm hastalıkların sadece genetik olmadığını düşünürsek bu Pilonidal Sinüs korunma ve alınacak önlemler ile hastalığa karşı koruyucu önlemleri aşağıdan okuyabilirsiniz.

Pilonidal sinüs Korunma Hastalığı Önlermi?

Pilonidal sinüs korunma yöntemlerini uygulamak tam anlamıyla sii hastalığa karşı korumaz bunu mutlaka bilmenizi hatırlatarak konuya giriş yapalım isterseniz. İşte sizler için hazırlanan pilonidal sinüs korunma yöntemleri ve yapılması gerekenler.

Ailesinde kıl dönmesi olan ve aşırı kıllı insanlar pilonidal sinüs konusunda daha yatkın olarak kabul edilir ve bu kişilerde hastalığın görülme sıklığı normal topluma göre daha sıktır. Bu sebeple böyle yatkınlığı olan kişiler pilonidal sinüsten korunmak için şu önerilere dikkat etmeli ve bunları düşünmeden yapılacak alışkanlık haline yani yaşam biçimi haline getirmelidir.Bu öneriler hastalıktan ameliyat olanlar için daha ciddiye alınmalıdır çünkü bu hastalık en sık tekrarlayan cerrahi hastalıklardandır,yapılan tekniğe göre tekrar ihtimali % 3 ile % 47 arasında değişmektedir.Aşağıda sayılacak hijyen kurallarına uyulması halinde tekrarlama ihtimali çok düşürülebilir.

Pilonidal sinüs korunma konusunda bilmeniz gerekenler

-Her banyoda kuyruk sokumu bölgesine basınçlı duş tutulmalı,vücutta kullanılan lif veya benzeri temizlik aracını o alandan da geçirilmeli.

-Sabah akşam her kıyafet değiştirdiğinizde iç çamaşır indirip kalçaların arası ıslak bir mendille silinmeli.

-Her tuvalete girildiğinde taharetlenirken el ve tuvalet kağıdı kuyruk sokumu alanından da geçirilmeli.

-Kılların o alana gelmemesi için atlet külotun dışında tutulmalı.

-Kuyruk sokumu bölgesi aşırı kıllıysa yukardan dökülecek kılların o bölgeye takılmaması ve yukarda ayrıntılı tarif edilen temizlik önerilerinin daha rahat ve yeterli yapılabilmesi için 10 günde bir kıl dökücü krem veya başka şekilde kılları alınmalı.

Kuyruk sokumu alanının lazer epilasyonla kıllardan arındırılması halinde tekrarın azaltılabileceği konusunda bilimsel çalışmalar olsa da dokudan çıkan kılların daha çok ense kılları olduğu ve o bölgeye epilasyon yapılamayacağı için bölge epilasyonunun faydalı olmayabileceği görüşü de vardır.Özellikle kılsız insanlardada p,lonidal sinus olması lazer epilasyonu desteklememektedir.

Pilonidal sinüsün oluşmasında en büyük etken bölgenin kıl veya tozla kirli olmasıdır,temiz tutulması halinde kişisel yatkınlık olsa dahi cilt altına girecek bir şey olmadığından hastalık oluşamaz yada ameliyat sonrası tekrarlayamaz.

Bu önlemler pilonidal sinüs ameliyatı olan kişilerinde mutlaka uyması gereken önlemlerdir.Ameliyatın tekrarlamasında yapılan teknik önemli olduğu kadar kişisel hijyende önemlidir.

Kaynak: Pilonidal Sinüs korunma

About Proktoloji Uzmanları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri