Pilonidal Sinüs Gümüş Tedavisi

Daha önce sizlere Pilonidal sinüs hastalığının Mikro Sinüsektomi yöntemi olan ve bizimde tavsiyemiz olan yöntemi anlatmıştık. Şimdi ise kıl dönmesi hastalığında uygulanan farklı bir tedavi yöntemi gümüş tedavisini Doktorumuz Op. Dr. Atilla Kaya özetliyor ve konunun en alt kısmında yer alan soru ve yorum alanında sorularınızı iletebilirsiniz.

Gümüşle pilonidal sinüs tedavisi

Pilonidal sinüs  tedavisi yapılan diğer ameliyatsız yöntemler gibi tedavinin özü gümüş nitrat adlı maddenin cilt altındaki kıl yumağı veya diğer yabancı cisimleri eritmesi esasına dayanır.Kılların giriş deliklerinden ince cerrahi aletlerle girilerek cilt altı temizlenmeye çalışılır yabancı cisimler mümkün olduğunca temizlenir ve oluşan boşluk geride kalmış olabilecek kıl,tüy,elbise tozu gibi şeyleri eritmek amacıyla gümüşle yıkanır.İşlem bittiğinde vücut içinde ilaç kalmaz ve bilinen zararı yoktur ancak doku yakma özelliği sebebiyle dikkatli uygulanmalıdır.

Bölgede var olan ve hastalığın asıl sebebi olan delik,gamze veya çukurluklar alınmadığı için bu yöntemden sonra hastalığın tekrarlama ihtimali % 70 lere kadar çıkarmaktadır

  Pilonidal sinüste gümüş iyonuyla tedavinin başarı şansı

Kristalize formik asitl tedavisinin başarısı ve tekrar ihtimalinin azaltılması 2 unsura bağlıdır

1-Temizliğin iyi yapılması

2-Sonraki dönemde yeniden kıl girişine engel olmak için bölge hijyenine dikkat edilmesi.

Delikler ve gamze yerinde kaldığı için temizlik çok önem arzetmektedir hatta temizliğe rağmen tekrar kıl girişi çok sık rastlanmaktadır.

 Pilonidal sinüs tekrarlama riski

Tekrar ihtimali her tedavi yönteminde vardır.Ameliyatlardan sonra pilonidal sinüsün tekrar ihtimali yapılan tekniğe bağlı olarak % 3-47 arasında değişmektedir.Gümüş tedavisinde hastalığın asıl sebebi alınmaması durumunda tekrar ihtimali çok daha yüksektir. Ve % 70ler düzeyindedir.

Gümüşle kıl dönmesi tedavisinin üstünlükleri:

Hasta aynı gün işine,okuluna dönebilir.

Belirgin ağrı olmaz.

Yara bakımı ve pansuman gerekmez.

Dikiş aldırmak gerekmez.

Tekrar ihtimali düşüktür.

Daha ekonomiktir.

Ameliyat izi kalmaz.

Narkoz olmadığı için riski yoktur.

Dikiş aldırmak gerekmez.

Tekrar etmesi durumunda aynı kolaylıkla uygulanabilir.

Gümüşle kıl dönmesi tedavisinin kötü tarafları
Tekrar ihtimali en yüksek tedavi şeklidir ve % 70 lere varmaktadır.

Çok erken dönem vakalarda uygulanabilir ilerlemiş vakalarda uygulanamaz

Giriş delikleri aletler sebebiyle daha da büyüdüğü için tekrar kıl girer

Deliklerin kalması hastayı huzursuz eder

Bir defada temizlenemediği için 3-4 seans uygulamak gerekir.

Kullanılan madde çok yakıcı bir kimyasal maddedir ve etrafa akarsa ciddi yanıklara sebep olur özellikle anüs civarındaki yanıkların tedavisi çok zor olmaktadır.

 

About Proktoloji Uzmanları

3 comments

 1. ben 10 gün sonrasında devlet hastanesinde kd ameliyatı randevusu aldım. şuan için iyiyim fakat sizin sitenizi yeni keşfetme imkanm oldu ben şuan ne yapmam gerek devleet hastanesinde tedaviye balamalımıyım yoksa başladıktan sonra mı gelmem gerek. sizlere güveniyoruz hocam iyi çalışmalar
  Op Dr Demet Ağras
  Önemli olan nerede olduğunuz değil hangi yöntemle olduğunuzdur, klasik yöntemlerde 12-15 gün yatmanız gerekirken çağdaş yöntemlerde aynı gün sosyal yaşamınıza dönebiliyorsunuz, nerede olduğunu bunu çok değiştirmiyor.

 2. tedaviyi olduktan sonra bölgeyi temiz tutmak için ne yapmalıyım bölgeye su temas etmesi bi zarar verir mi ?

  • Genel Cerrahi Uzm Op Dr Seher ŞİRİN

   Başak; Merhaba
   Tedavi sonrası doktorunuz tedavi hakkında yapmanız gerekenleri söyleyecektir. Onlara dikkat ederseniz sıkıntı olmaz. Su ile yıkayabilirsiniz. Kuru tutunuz. Geçmiş olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri