Pilonidal Sinüs Çeşitleri

Pilonidal sinüs hastalığı gruplandırmak gerekirse öncelikle hastalığın ilk başlangıç süresini ele almak gerekir. Pilonidal Sinüs Çeşitleri olarak ilk derece ve ileri derece pilonidal sinüs rahatsızlığı ve nadirde olsa görülebilen karın bölgesinde kaynaklanan Pilonidal Sinüs Çeşitleri ve komplike pilonidal sinüste yine Pilonidal Sinüs Çeşitleri olarak adlandırabileceğimiz hastalığın türevleri arasında yer almaktadır.

Pilonidal Sinüs Çeşitleri

Aşağıda yer alan pilonidal sinüs hastalığı resimlerini incelediğinizde hastalığı ve konuyu daha net anlayacağınızı ümit ediyoruz. Pilonidal sinüs resimlerinde başlangıç ve çok ileri derece vakalara yer verilmiştir.

Pilonidal Sinüs Çeşitleri

  • Kuyruk sokumunda olan pilonidal sinüs % 99
  • Göbekte pilonidal sinüs % 1
  • Koltuk altında olan pilonidal sinüs çok seyrek
  • Tırnak civarı ve parmak aralarında olan pilonidal sinüs (bu çok daha seyrektir ve kuaförlerde görülebilir).

Pilonidal sinüs için bilimsel olmayan ama sıkça konuşulan bir başka sınıflama şöyledir.

  • Pilonidal sinüs başlangıcı; En erken dönemdir, tek veya yakın ve küçük iki giriş vardır. Kıl yumağı deri altında parmakla hissedilebilir, fındık veya badem kadardır. Bu dönemde tedavi en kolay ve en başarılı şekilde yapılabilir. Çağdaş yöntemlerin hepsiyle ameliyatı mümkündür.
  • Erken dönem pilonidal sinüs; Kıl yumağı çok büyümemiştir, yine giriş delikleri çok değildir ve çok uzak değildir. Çağdaş yöntemlerden mikro sinüsektomi yöntemiyle kolaylıkla alınabilir.
  • İleri pilonidal sinüs; Giriş delikleri yanı sıra uzak mesafede çıkış delikleri vardır, kıl yumağının sınırları belirginliğini kaybetmiştir. Geniş doku çıkarmak gerekebileceğinden klasik yöntemlerden Karidakis yöntemi tercih edilir.
  • Çok ilerlemiş pilonidal sinüs; İlerlemiş gurupla yaklaşık aynıdır tek farkı daha geniş doku çıkarmak gerekir.
  • Kompilke pilonidal sinüs gibi sınıflamada vardır; Bu gurup biraz daha farklıdır, diğer makat hastalıklarıyla özellikle fistülle karışabilir, çıkış delikleri 10-20 cm uzaklarda olabilir. Tedavisi çok zor olduğundan bir çok cerrah antibiotik yazıp başından atmanın yolunu arar.

Pilonidal Sinüs Çeşitleri ve sınıflandırma işlemi

Pilonidal sinüsün bilimsel sınıflaması yada diğer deyimle tiplemesi tip 1, tip2, tip 3 , t,p 4, tip 5 olarak yapılır bu derecelendirme ayrı bir sayfada yapılacaktır. Derecelendirme giriş deliklerinin sayısı, birbirine ve orta hatta uzaklığı, çıkış deliği olup olmaması ve daha önce ameliyat yapılıp yapılmamasına göre yapılır.

Kıl olan her yerde (sakal, kasık, koltuk altı, bacak gibi) görülen,yanlış olarak kıl dönmesi denen ve batık olarak değerlendirilen durum bunlardan farklıdır. Batıkta cilt altındaki kıl kökü canlıdır ve uzamaya devam eder ancak kıl dönmesindeki kıllar yukarıdan dökülmüş köksüz kıllardır ve uzamaz.

Kıl dönmesi tedavisinde var olan kıl yumağının uzaklaştırılması yeterliyken batık tedavisinde kökünde yakılarak yok edilmesi gerekir.

Cerrahi literatüründe kullanılan ancak halk arasında bilinmeyen bir diğer sınıflama ise deliklerin orta hatla olan ilişkisine göre yapılandır. Class1 – Class 5 arasında değişir. Uzak yerlerden delikler açılmış olması ve hastalığın tekrarlamış olması en ileri seviye class 5 olarak değerlendirilir.

Çok seyrek olarak parmak arasında da olabilmektedir, bu daha çok kuaförlerde meslek hastalığı olarak karşımıza çıkar.

Kaynak: Pilonidal Sinüs Çeşitleri

About Proktoloji Uzmanları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri