Pilonidal Sinüs Belirtileri

Bir önceki konumuzda Pilonidal Sinüs Nedir konusunu işleyerek hastalık hakkında kabaca bilgi sahibi olmuştuk. Hastalığın detaylarını öğrendikten sonra bu makalemizde ise pilonidal sinüs (kıl dönmesi) hastalığı nasıl anlaşılır Pilonidal sinüs belirtileri nelerdir bunları öğreneceğiz. Aşağıda yazacağımız belirtilerin biri, birkaçı veya hepsi görülebileceği gibi hiçbir belirti de olmayabilir. Hastalrın çoğu hastalığının farkında değildir ve tesadüfen öğrenir. Mesela askeri kışlada yapılan rutin kontrolde kıl dönmesi tespit edilen kişilerin % 70 kadarının bunun farkında olmadığı görülmüştür. Pilonidal kist, sakral kist, kist dermoid sakral, dermoid cyst isimleri ile de anılmaktadır.

Pilonidal Sinüs Belirtileri

Pilonidal sinüs hastalığı  genellikle belirti vermeden uzun süre kalabilir. İlk oluştuğu dönemde doku içine giren kılların az olması sebebiyle 1-2 cm lik hafif ağrılı bir şişlik şeklindedir. Dikkatli bakıldığında kuyruk sokumu cildinde orta hatta  bir veya birkaç yerde kılların girdiği delikler görünür.

Pilonidal sinüs belirtileri ve teşhisi sonrası tedavi geciktirilirse ve temizlik kurallarına dikkat edilmezse yeni delikler açılabilir bu şekilde çok sayıda giriş deliği oluşması mümkündür. Giriş deliği sayısının artması ve daha geniş alanda delikle oluşması tedaviyi güçleştiren bulgulardır.

Sağlığına dikkat etmeyen kişilerde çok kıl birikmesine bağlı olarak o alanda ceviz yada yumurta kadar şişlik oluşabilir ve giderek büyüebilir. Halk arasında kıllar yürür omur iliği ve bağırsakları sarabilir gibi düşünceler yanlıştır kıllar her zaman yumak halinde belli bir yerde kalır.

Sert oturma,düşme gibi travma sonucu kıl yumağını vücuttan ayıran kapsülün zedelenmesi halinde hafif bir akıntı şikayeti olur ve uzun zaman devam edebilir bu durumda akıntı bulgusu da eklenmiş olur.

Pilonidal sinüste şu bulguların biri veya hepsi görülebilir
Kıl dönmesi belirtileri olarak algılanabilecek gelişmelerden bazıları aşağıda yer almaktadır.

 • Giriş deliği yada delikleri; bir tane olabildiği gibi çok sayıda da olabilir
 • Akıntı yapan çıkış deliği; giriş gibi çıkış ta çok sayıda olabilir ama genellikle 1-2 çıkış deliği vardır ve akıntı olur.
 • Şişlik; Sinüsün kendisi yani kıl yumağının kapsüllü halidir. Büyüklüğü nohut kadar olabileceği gibi yumurta kadar da olabilir.
 • Akıntı kıllara (karşı vücudun yaptığı salgıdır); bir tür iltihaptır çok fazla olabilir ama olmayabilir de.
 • Pis koku (akıntı sebebiyle olur); Mikrobik akıntı olduğunu gösterir.
 • Bölge cildinde renk koyulaşması; seyrek görürüz
 • Ağrı; Daha çok iltihap düşündürü, çok şiddetliyse apseleşmiş demektir.
 • Kuyruk sokumunda kaşıntı; Bölge cildi akıntıdan tahriş olur ve tahriş kaşıntı yapar.
 • Kanama; kıl yumağının zedelenmesi sonucu deri altında doku hasarı olur ve kanama görülebilir, önemli miktarda kanama olmaz.

Pilonidal Sinüs Apsesi

 • Şiddetli ağrı; apsenin en önemli bulgusudur
 • Şişlikte artma; Apsenin ilerlemeye devam ettiğini gösterir.
 • Kızarıklık; deriyi etkilediğini belirtir.
 • Ateş; genel iltihap bulgusudur, her hastada olmaz
 • Titreme; ateşten kaynaklanır.

Bu şikayetlerin eklenmesi durumunda pilonidal sinüs apsesi düşünülür. Apseye müdahale sonrası genellikle apsenin boşaltıldığı yerde kalan delikten uzun süre cerahatli akıntı olur ancak apsenin ağır şekli geriledikten 1-2 ay sonra kıol dönmesi tedavisi yapılabilir hatta apsenin tekrarından korunmak için yapılmalıdır. Kıl dönmesi apsesi acil müdahale gereken bir durumdur. Bütün apseler gibi bu da boşaltılarak tedavi edilir ek olarak antibiyotik eklenir. Kıl dönmesi apsesi acil bir durumdur ve mümkün olan en kısa sürede açılmalı ve tekrar olmaması için 2 ay sonra ameliyat edilmelidir.

Belirtilerden biri veya birden fazlası varsa ertelemeden muayene olunmalı ve teşhis kıl dönmesi ise ameliyat planı yapılmalıdır. Hemen yapılması gereken tarzda acil bir durum değildir ama uzun yıllar ertelemek te zarar verir. Çünkü hastalık ilerler.

Kaynak: Pilonidal Sinüs Belirtileri

 

About Proktoloji Uzmanları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri