Pilonidal Sinüs Apsesi

Pilonidal sinüs vücutla ilişkiyi kesen zarla kaplı kıl yumağı şeklindedir.  Sert şekilde oturma veya düşme, uzun yolculuk, ezilme veya benzer nedenlerle vücudun kıllar etrafında oluşturduğu zar yırtıldığında vücutla kıllar yüz yüze gelir ve vücut o kılları eritmek için madde salgılar. Salgılanan bu madde kılı eritme yeteneği olmadığı için eritemez ve akıntı şeklinde dışarı akar.

Kıllar yeniden zarla kaplanıncaya kadar bu akıntı devam eder bazen yıllarca sorun yaratmadan akıntı gelebilir. Akıntı olduğu sürece hastada ciddi bir rahatsızlık olmaz ancak akıntı oluşmaya devam ederken bu akıntının önü tıkandığında yani kılın gidiş deliği kapandığında salgılanan akıntı doku içinde birikir.

Bu akıntı süt gibi bozulmaya eğilimli protein yapısında olduğudan içinde mikrop üremeye başlar ve iltihap olur. İltihap 2-4 günde giderek artar  ve şişliğe sebep olur normalde şikayet yapmayan kıl dönmesi bu dönemde dayanılmaz düzeylerde ağrı yapabilir.Bu şişlik apsedir ve fındık kadar olabildiği gibi portakal kadar da büyüyebilir.Büyüdükçe hastanın ağrısı artar.

Pilonidal Sinüs Apsesi 

Bütün apseler gibi pilonidal sinüs apsesi de acil bir durumdur ve  hemen tedavi edilmesi gerekir. Boşaltılıncaya kadar apsenin çevre dokulara verdiği hasar artar ve bir anlamda kıl dönmesinin ilerlemesine sebep olur. Boşalıncaya yada boşaltıncaya kadar hastanın ıstırabı giderek artar.

Pilonidal Sinüs Apsesi Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Apse boşaltılmazsa 6-8 günde kendiliğinden boşalır ama bu süre zarfında doku hasarı ilerlemiş olur bu istenmeyen bir durumdur. Diğer taraftan boşalıncaya kadar hasta ciddi ağrı yaşar. Bu sebeple apsenin kendiliğinden boşalması veya üzerine lokum, kara merhem gibi uygulamalar yapılması yanlış bir yaklaşımdır. Kıl dönmesinde apse fark edildiği anda bir uzman tarafından cerrahi olarak boşaltılması gerekir.

Apse büyüdüğü sürece kötüye giden durum boşaltıldığı anda iyileşmeye başlar. Şişkinlikten kaynaklanan basınç ve buna bağlı şiddetli ağrı saniyeler içinde ciddi ölçüde azalır, ateş saatler içinde düşer. Boşaltma işlemi esnasında çok ağır kokulu bir cerahat gelir.

İşlem son derece basittir, en yumuşak yer 2 cm kadar uyuşturulur, neşterle 1.5-2 cm kesilir. Kesildiği anda bolca cerahat boşalır ve hastalar genellikle masadan kalkarken “ohh be ne kolaymış” der. Bazı kliniklerde özellikle devlet hastaneler soğutucu spreyle yapsa da işin kalitesini düşürür ve ağrı enjeksiyonla uyuşturmaya kıyasla daha fazla olur.

Antibiotik kullanmak apseyi tedavi eder mi ?

Apsenin olduğu boşlukta damar olmadığı için yeterli antibiyotik gelemez ve tek başına antibiyotik tedavi etmeye genellikle yetmez bu sebeple boşaltılması daha doğru bir yaklaşımdır. Apse boşaltıldıktan sonra işleme ek olarak antibiyotik başlanır.

Kıl Dönmesi Apsesinden Sonra Ne zaman Ameliyat Olunur

Apseleşme olurken iltihap ve devamında gelişen cerahat kıl yumağını dağıttığı gibi çevre dokuda da hasar oluşturur. İşte bu çevre dokuda oluşan hasarın düzelmesi zaman alır. Çevre doku hasarı düzelmeden ameliyat yapılırsa yeterince temizlenemeyebilir ve hastalığın tekrar ihtimali yükselir. Pilonidal sinüs apsesi boşaltıldıktan sonra tercihen 1.5 – 2 ay beklenip asıl hastalık pilonidal sinüs tedavi edilmelidir. Çevre dokuda oluşan hasar ancak 1-2 ayda vücut tarafından eski haline getirilebilir. Pilonidal sinüs tedavinin edilmezse apse tekrarlayarak yeni kanallar ve yeni yumaklar oluşabilir. Bu durumda hastalığın tedavisi güçleşir. Ameliyat korkusuyla tedaviyi erteleyen bazı olgularda tüm kalçaya dağılmış onlarca delik ve bunlarla ilişkili tuneller oluşur.

Apse Ne Zaman Boşaltılır

Hipokrat’tan beri yaklaşım aynıdır, fark edildiği anda boşaltılmalıdır. Bazen derinde olduğu için fark edilmesi gecikebilir, bu durumda iğne ile girip cerahate ulaşıldığı yerden açılabilir. Apseyi olabildiğince erken açmanın bir çok avantajı vardır.

 • Hastanın giderek artan ağrısı boşaltıldığı anda % 50-70 oranında azalır ve azalma devam eder
 • İltihabın dokuya verdiği hasar o anda durmuş olur
 • Ateş varsa düşer
 • Yeni delikler açılmasına engel olunur
 • Daha erken iyileşme sağlanır

Kıl Dönmesi Apsesi Pansumanı Nasıl Yapılır

İşlemi yapan doktorun yaklaşımına göre değişiklikler olmaktadır. 2-3 hafta pansuman için çağıran klinikler bile vardır. Doğru yaklaşım boşaltmanın ertesi günü pansuman yapılır bir sonraki gün pansuman çıkarılıp banyo yapılabilir. Sonuçta apse en ağır mikroplarla oluşmuştur ve yeni mikrop eklenem ihtimali yok diyecek kadar azdır. Banyo yapmak ve apsenin boşaltıldığı yeri de yıkamak mikropları uzaklaştıracağı için artı avantaj sağlar. Eskiden apseyi boşalttıktan sonra içine koyduğumuz mesh denilen fitil gibi bez parçasını 2 hafta boyunca koyardık ancak son yıllarda 2.günden sonra bunu yapmanın anlamı olmadığı görülmüştür.

Pilonidal Sinüs Apsesi Boşaltılmazsa Ne Olur

Bir çok apse gibi günler içerisinde giderek şişer ve 5-8 günde derinin bir yerini zayıflatarak patlayıp boşalır. Boşalıncaya kadar şikayetler giderek artar. Kendi boşalacağı içib uzak noktalardan boşalarak yeni delikler (fistül) oluşabilir. Bu şekilde yeni delikler özellikle de uzak yeni delikler tedaviyi güçleştirir.

Kaynak: Pilonidal Sinüs Apsesi

About Proktoloji Uzmanları

192 comments

 1. Deri incelmesi

  Kıl dönmesi şikayetim var ve apsem var, şişliği 5 gün önce fark ettim ancak ankaaya dönünce klinikte tedavi olmam istediğimden erteledim. Sürekli çok akıntı var bazen kanlı oluyor, önceden apse yoktu acaba ben çamaşırım kirlenmesin diye peçetr koyarak şıkışı mı tıkadım, şimdi dr akıntı var ama derim çok inceldi farkındayım. Kendiliğinden patlar mı? Patlarsa kötü mü? Ve ben devlet hastanesinde yapmak istemedim, yaptırırsam klinikteki tedavime engel olur mu? Ateşim yok ama rahat oturamıyorum ve kaşıntı var, ne önerirsiniz?

 2. Furkan çandır

  1 hafta oldu apse bosalalı hastanede bi haftadir serum takıyorlar intabin kurmusmudur ne zaman ameliyat olabilir ?

  • Genel Cerrahi Uzm Op Dr Seher ŞİRİN

   Merhaba;
   Kıl dönmesi apsesi iyileştikten 1 buçuk ay sonra tedaviniz yapılır. Mikro sinüsektomi yöntemi size uygun ise tedavi olabilirsiniz. Günlük yşantınıza dönebilirsiniz. İş güç kaybı yaşamazsınız. Karar verirseniz 212 572 72 66 numaramızı arayarak iletişime geçebilirsiniz. geçmiş olsun

 3. Merhaba,
  Ben 3 gün önce apse boşalttırdım.Pansumana hala devam ediyorum, kaç gün daha pansuman yaptırmam gerekiyor? Pansuman yaptırdığım doktor iltihap olmadığını ve yaranın temiz olduğunu söyledi ama 2 günde 1 yeniden pansumana gelmemi söyledi. Ne yapmalıyım?

 4. Merhaba
  Yaklaşık 3 yıl önce kıl dönmesi ameliyatı oldum. Ameliyattan sonra hiçbir şekilde ağrım fakan olmadı sadece bi yerde uzun süreli oturunca ağrım oluyordu ama şu bir kaç gündür ağrım var ve ameliya Olduğum yerde şişlik var ve dokunduğum zaman içerisinde bi boşluk hissi veriyor. Sizce tekrarlamış mıdır ?

  • apse gibi tarif ediyorsunuz yakınınızda bir genel cerraha gidip muayene olmalısınız apse tedavi edildikten sonra da mikrosinüsektomi yöntemini araştırmalısınız

 5. hocam yakın bir zamanda şişlikten dolayı doktora gittim apse var dedi boşalttı ve daha 1. ayını doldurmamış ikrn biraz yukarıda gene çok ufak bir şişlik var bu gene apsemi yapmıştır doku toparlanmadan

 6. Merhaba,
  Perşembe günü doktor apse var dedi ve iltihabı boşalttı.
  Okuduğum çoğu yerde bundan 1-2 ay sonra ameliyat falan diyor bu doğru mu?

  • merhaba evet iltihap varsa eğer dokunun toparlaması yaklaşık bu sürede gerçekleşiyor özellikle küçük çaplı ameliyatlarda mikrosinüsektomi gibi dokunun tamamen toparlaması gerekmektedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri