Pilonidal Sinüs Ameliyatı İz Kalırmı?

Cildin bütünlüğünün bozulduğu her durumda yanı cilt kesilerek yapılan her ameliyat geride mutlaka iz bırakır.Estetik dikiş iz bırakmaz,gizli dikiş iz bırakmaz gibi bilgiler tümüyle yanlıştır her kesi ve dikiş iz bırakarak iyileşir.Estetik ameliyatlarda bu dikiş gizlenir mesela alın germe ameliyatında iz vardır ama saçın içine gizlenebilir.

Oluşacak iz miktarı bir çok faktöre bağlıdır bunlar;kesinin büyüklüğü,kesilen yerden çıkarılan doku miktarı (gerginlik izi artırır),dikiş tarzı (normal dikiş balık kılçığı gibi görünür),kişinin iyileşme yeteneği gibi.

Pilonidal sinüs ameliyatı iz bırakır ama yapılan kesinin büyüklüğü ve ameliyat yöntemine göre bu iz miktarı 1 cm ile 30 cm arasında değişebilir.Mikro sinüsektomi ameliyatından sonra 1-2 cm iz kalırken flap ameliyatlarından sonra bir bacağı 7-12 cm olan Z harfi şeklinde devasa bir iz de kalabilir.Yapılan diğer 9 çeşit ameliyatta bu iz bu ölçüler arasında değişebilir.en abartılı iz flap yöntemiyle yapılan pilonidal sinüs ameliyatından sonra kalır.

Özellikle bayan hastalarda izin miktarı kişiyi çok sıkıntıya sokabilmektedir.Poposunda büyük bir iz taşıyan bir bayan bundan ciddi rahatsızlık hissedebilir.Bu kadar büyük kesiklerde popoda genel bir deformasyon (yamuklaşma) da oluşur.Özellikle keloid denilen yapısı olan kişilerde bu iz parmak kalınlığında kabarık ve kırmızı bir iz oluşabilir.

Pilonidal sinus ameliyatlarının en az iz bırakan tekniği mikro sinüsektomidir,1-2 cm lik iz kalır ancak kalçaların arasında kaldığı için özellikle bakılmadığı sürece görülemez.Hatta ameliyattan sonra bir cerrah tarafından bile muayene edildiğinde daha önce ameliyat olduğu algılanamayabilir.

İz sizin için önemliyse ameliyatınızı hangi teknikle yaptıracağınızı iyi araştırmalı doktorunuza ne kadar iz kalabileceğini net bir şekilde sormalısınız.”Gizli dikiş koyarız iz kalmaz,estetik dikeriz” gibi sizi ikna etmeye yönelik sözleri değerlendirmeye almamalısınız.

Fenol yada gümüş nitrat ile tedavide de mikro sinüsektomi gibi görünür iz kalmaz ancak bu tedavi yöntemlerinde hastalık % 70 oranında tekrar oluştuğu için uygulayıcısı giderek azalmaktadır.Bu yöntemle yapılan pilonidal sinüs tedavisinden sonra tekrarın en önemli nedeni giriş deliklerinin kalması sebebiyle yeniden kıl girmesi ve içerde kıl kalmasıdır.

Pilonidal Sinüs Ameliyatı Sonrası İz Görünümü

pilonidal sinüs açık bırakma ameliyatı
pilonidal sinüs açık bırakma ameliyatı sonrasında kalan iz
pilonidal sinüs flap ameliyatı
pilonidal sinüs flap ameliyatı sonrasında kalan iz

Microsinüsectomi Yönteminde Nerdeyse Hiç İz Kalmaz

yukarda ayrıntılı şekilde bahsedildiği gibi her ameliyatın bırakacağı iz çok farklıdır.Pilonidal sinüs ameliyatları arasında en fazla ve rahatsız edici iz flap yönteminde kalmaktadır.Videoda izleyeceğiniz flapla pilonidal sinüs ameliyatı flap ameliyatının yapılabilecek en küçük halidir,daha ileri vakalarda kesik uzunlukları çok daha uzun olabilmektedir.

Bu kadar abartılı iz bırakmasına rağmen en yaygın yapılan ameliyat tekniği flap ameliyatlarıdır bunun en önemli sebebi diğer klasik ameliyatlardan daha az oranda % 7 kadar tekrar etmesidir,bir diğer sebep ise flap ameliyatını yapan cerrahın döner sermaye payı diğer ameliyatlardan daha yüksektir.Videoda izleyeceğiniz mikro sinüsektomi ameliyatında fark edilir iz kalmaz ve yaralanma küçük olduğu için tekrar ihtimali daha düşük % 3 civarındadır.

http://www.youtube.com/watch?v=Ky_j5x-KdRY

About Proktoloji Uzmanları

7 comments

 1. pilonidal sinüsün dereceleri varmı acaba
  Op Dr Seher Şirin
  Vevet 1-5 arası klasifikasyonu var ama bu daha çok bilim çevresinde kullanılan bir derecelendirme

 2. Hocam 6yıl önce olmuştum bu ameliyatı. 23dikiş var aynı balık kılçığı gibi ve çok rahatsız edici. Şimdi ne yapabilirim

 3. Merhabalar 3 kere kıl dönmesınden ameliyat oldum ilk yapan doktor dikişlerimi o kdr kalın yapmıs kı oturunca agrım oluyo oturamıyorum kızarıyor. Ve kuyruk sokumuöun en alt kısmındada bi delik daha var bayadır ama ben gitmedim. Dikişlerimin bana cok acısı var ne yapmam gerek ?

  • Yeniden delik var ise muayene olmanız gerekir. Ameliyatı ne zaman olduğunuzu belirtmemişssiniz. 3 ay geçmeden nüks demek doğru değil. bu sürede yara açıldıysa iyi temizlemek gerekir. Doktorunuza gitmenizde fayda var. Geçmiş olsun

 4. benim 2 haftadır kuyruk sokumumdan kan geliyordu bugün üst kısmına bastırmam halınde kıl cıktı ardından baya kan geldi cerrahi bir işlem gerekir mi?

  • Genel Cerrahi Uzm Op Dr Adil ALTUNSOY

   Merhaba
   Şikayeitniz kıl dönmesine benzemektedir. Yine de muayene olmanızda yarar var. 312 431 75 47 numaramıdan iletişime geçebilirisniz. Geçmiş olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri