Pilonidal Sinüs Ameliyat Resimleri

Kıl dönmesi hastalığı olan ( Pilonidal Sinüs ) hastalığının ameliyatı esnasında çekilmiş görüntüler eşliğinde hastalığı ve nasıl tedavi edildiğine dair resimleri göreceksiniz. Konu hakkında soru, görüş ve önerilerinizi sayfanın en alt kısmından doktorumuza iletebilir cevaplarını okuyabilirsiniz.

Bu sayfada pilonidal sinüsün mikro sinüsektomi ve diğer yöntemlerle yapılan ameliyatlarının resimlerle karşılaştırmasını bulacaksınız.Resimler üzerinde çizilerek olabilecekler tarif edilmiştir.

 

Hasta tip 4 pilonidal sinüs hastasıdır,orta düzeyde ilerlemiş kabul edilir.Çok sayıda giriş delikleri ve uzak mesafede çıkış deliği mevcuttur.Çıkış deliğinden akıntı gelmektedir.

pilonidal sinüs
pilonidal sinüs

Bu pilonidal sinüs hastası klasik teknikle (exizyon primer sütür) ameliyat edilseydi resimde görüldüğü şekilde geniş bir cilt alanı 16 cm kesilecekti.Buna paralele olarakta ameliyat sonrası 16 cm iz kalırdı.

klasik ameliyatla pilonidal sinüs
klasik ameliyatla pilonidal sinüs

Pilonidal sinüs flap tekniğiyle (cilt kaydırma) ameliyat edilseydi resimde görüldüğü şekilde büyük bir Z harfi gibi iz kalacaktı.Bu Z harfini bir bacağı 5-10 cm civarında olabilmektedir.

pilonidal sinüste flep ameliyatı
pilonidal sinüste flep ameliyatı.JPG

Aynı hasta mikro sinüsektomi yöntemiyle ameliyat edildiğinde giriş ve çıkış delikleri 2+1.5 cm olarak iki yerden kesilir ve cilt altındaki kıl yumağı çıkarılır bu şekilde ağrı olmaz ve 2 + 1.5 cm yara izi kalır.Bu kadar yara izi ilk bakışta algılanamayacak kadar silik olmaktadır.

pilonidal sinüs mikro sinüsektomi ameliyatı
pilonidal sinüs mikro sinüsektomi ameliyatı

Pilonidal sinüsün çıkarılması gereken doku miktarı küçük bir miktardayken klasik ameliyatlarda çıkarılan dokunun % 90 kadarı sağlıklı doku olmaktadır.Resme dikkatli bakıldığında tünüsün tüm olarak çıkarıldığı ve içerde kıl kalma ihtimalinin olmadığı görülmektedir.

çıkarılan pilonidal sinüs
çıkarılan pilonidal sinüs

Pilonidal sinüs te asıl sorun cilt altındaki kıl yumağıdır (sinüs) ve tedavide bu kıl yamağının çıkarılması yeterlidir. Kıl dönmesi tedavisinin geniş kesilerle yapılan ameliyatlarında kıl yumağının yanında çok miktarda sağlıklı doku çıkarılmaktadır.Genellikle çıkarılan dokunun % 90 lık kısmı sağlıklı dokudur ve gereksiz yere çıkarılmaktadır.İşte mikro sinüsektominin tarif ediliş mantığıda budur.”sadece sorunun çıkarmak yeterlidir” mantığıyla içerdeki kıl yumağı kapsülüyle çıkarılmaktadır,yumak kapsülle çıkarıldığı için içerde kıl kalma ihtimali yoktur.Gereksiz sağlıklı doku çıkarılmadığı için gerginlik ve buna bağlı olarak gelişen ağrı,işgücü kaybı,dikiş açılması gibi ciddi sorunlar görülmemektedir.Pilonidal sinüsün genç insanlarda daha sık görüldüğü düşünülürse özellikle aynı gün işine dönebilme rahatlığı mikro sinüsektomi yöntemini tercih edilir teknik haline getirmektedir.

Kaynak: Pilonidal Sinüs Ameliyatı

 

 

About Proktoloji Uzmanları

2 comments

  1. Merhabalar hocam ben 17 yaşında bir gencım pilonidal sinüs flpe amelıyatını 4 ay önce oldum gelişim çağında olduğum için ne gibi olumsuzluklar meydana gelebilir örneğin:vücüt boy uzamama bide fiziğimde herhangi bir fiziksel bozukluk vb daha nice sorunlar olurmu ?

    • bu ameliyatın bu söylediklerinizle alakası yok sadece ameliyat olduğunuz yerde izi olabilir. bide temizliğinize dikkat edin tekrar etmesin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri