Kıl Dönmesi Tedavi Yöntemleri

Kıl Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir? En İyi Tedavi Yöntemi Hangisidir?
Geçmişten günümüze birçok farklı tedavi teknikleri denenmiştir. Bu uygulamalardan bazıları güncel olarak uygulanırken bazıları geçerliliğini yitirmiştir. Bu yazımızda uygulanan tekniklerden ve kıl dönmesi ameliyatı seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bahsedeceğiz.
Kıl dönmesinin tedavi edilmesi için deri altında biriken kılların kendisini çevreleyen kapsül ile birlikte çıkarılması gerekmektedir. Oldukça minimal kesilerle yapılan teknikler geliştirilmiş omasına rağmen bazı cerrahlar hala dezavantajlı teknikleri tercih etmektedir. Güncel olarak uygulanan tedaviler şunlardır; Bascom, Sinusotomi, Açık bırakma, Flap, Fenol ve Mikro Sinüsektomidir.

Açık Bırakma

Nasıl Uygulanır?
Bu yöntem modern uygulamalara nazaran oldukça dezavantajlıdır. Kıl dönmesi için yaklaşık olarak 15 tane teknik bulunmaktadır ve açık bırakma bunlardan ilk uygulananlar arasındadır. Açık bırakma tekniğine kıl dönmesi kapsülü çevresini saran sağlıklı doku ile birlikte kesilerek çıkartılır. Dokunun çıkarıldığı alan kendi kendine iyileşmesi için açık bırakılır. Bu süreç hasta için oldukça meşakkatlidir. Kesi yapılan alanın normal haline dönmesi yaklaşık 6 ay gibi bir süre içerisinde gerçekleşir.
Avantajları/ Dezavantajları Nelerdir?
Dokunun açık bırakılması enfeksiyon riskine neden olur. Doku iyileşene kadar sürekli pansuman yapılması gerekir. Pansuman ilk başlarda hasta için ağrılı olur. Minimum 10 gün hasta sosyal hayatından uzak kalmak zorunda kalır. Açık bırakma işlemi narkoz uygulayarak yapılır ve narkozun tüm yan etkileri görülebilir. Alınan doku miktarının çok olması hem iyileşme sürecini uzatır hem de estetik açıdan istenmeyen bir görüntüye neden olur. Açık bırakma tekniğinin uygulanabilmesi için varsa öncelikli olarak apsenin tedavi edilmesi gerekir. Bu da tedavinin tamamlanma sürecini bir hayli uzatmaktadır.
Bütün kıl dönmesi problemleri için uygulanabilir. Tekrarlama riski oldukça azdır. Ancak dezavantajları göz önüne alınınca olumsuz bir tablo çizmektedir. Bu nedenle tavsiye edilen bir seçenek değildir.

Flap Ameliyatı

pilonidal sinüste flep ameliyatı
pilonidal sinüste flep ameliyatı.JPG

Flap ameliyatında kıl dönmesinin bulunduğu alandaki doku kesilerek çıkarılır. Ardından çevresindeki sağlıklı dokulardan alınan parça kıl dönmesinin alındığı alana dikilir. Yerleştirilen parçanın şekline yada uygulayan cerraha göre limberg, rhomboid, eliptik, karydakis, modifiyelimberg, V-Y flap, Z plasti ve D flep (karidakis diye bilinir) gibi çeşitli isimler verilmiştir. Sayılan tekniklerde kendi içerisinde etki ve yan etkisinde büyük farkla bulunmaz.
olumlu – olumsuz yönleri
Tekrarlama riskinin azdır. Doku dikilmesi sayesinde gerginlik görülmez. Narkoz uygulanarak yapılır. Yaklaşık 15 gün istirahat gerektirir. Kanama ve enfeksiyon riski mevcuttur. Uygulaması zor ve zaman alan bir tekniktir. Ameliyat sonrası dönemde yara oluşabilir.

Fenol Uygulaması

Cerrahi kesi yapılmadan uygulanan bir tekniktir. Kısa süreli bir tedavi sağlar. Sorunu kesin olarak çözmez, yalnızca hastayı geçici olarak rahatlatır. Fenol tedavisi 2 ila 4 seans arasında uygulanır. Her seans yaklaşık 15 dakika sürer. Seanslar devam ederken hasta gündelik hayatına devam edebilir.
Fenol tedavisinde kılların giriş deliklerinden oldukça ince olan aletlerle girilerek cilt altındaki kıl, tüy ve yabancı cisimleri eritmek için sorunlu bölge fenolle yıkanır. İşlem bitiminde bölgede ilaç kalmaz.
Avantajları/ Dezavantajları Nelerdir?
Tekrarlama riski oldukça yüksektir. Kıl giriş deliklerinden kıllar tekrar girebilir ve sorun tekrarlar. Bu nedenle kesin bir tedavi olmaktan ziyade hastaları geçici olarak rahatlatan bir yöntem olarak nitelendirilir. Cerrahi müdahale yapılmaması sayesinde pansuman ve özel bakım gerektirmez. Ayrıca hastane yatışı ve istirahate de gerek duyulmaz. İleri düzeyde vakalar içi uygulanamaz. Uygulama esnasına kimyasal madde dışarı sıçrarsa ileri boyutlarda yanıklara neden olabilir. Başarı ile uygulansa bile sorunun tekrarlama riski %70 civarıdır.

Bascom Ameliyatı

Kıl dönmesi tedavisi için geliştirilen teknikler çağdağ, güncel uygulamalar ve klasik uygulamalar olarak gruplandırılmaktadır. Yukarıda bahsedilen teknikler klasik uygulamalar içerisinde kategorize edilmektedir. Bascom ise çağdaş tedavi tekniklerinden birisidir. Başarılı bir şekilde en çok uygulanan tekniklerden birisidir.
Yukarıda bahsedilen flap yönteminde kesininin boyutu yaklaşık 25-30 cm ye kadar çıkabilmektedir. Bascom uygulamasında ise kesi miktarı oldukça minimaldir. Kesinin boyutu 3 ila 6 cm arasında değişmektedir. Açılan kesinden kıllar kendisini saran kapsül ile birlikte vücuttan çıkartılır.
Avantajları/Deazvantajları Nelerdir?
Tıbbi olarak 1 cm üzerinde kesi yapılan operasyonlar ameliyat olarak kabul edilmektedir. Ve her ameliyat az veya çok acıya neden olur. Bu nedenle tedavi tercih edilirken acısızdan ziyade acının minimal olduğu seçenek tercih edilmelidir. Bascom da kesi boyutunun az olması sayesinde hem yaşanan acı minimumdur hem de narkoza ihtiyaç duyulmaz. Ameliyat lokal anestezi ile uygulanabilir. 10-15 dakika süre tedaviden sonra 10 dakika kadar dinlendikten sonra hasta sosyal yaşantısına döner. Klasik yöntemler gibi günlerce istirahate gerek kalmaz.

Sinusotomi

Güncel olarak geliştirilen ameliyatsız kıl dönmesi tedavi tekniğidir. Kıl giriş delikleri genişletilerek biriken kıllar ve kılı saran kapsül temizlenir. Ameliyatsız bir diğer teknik fenol uygulamasıdır. Anca fenol tekniğinde sadece kıllar temizlenebildiği için sorun tamamen çözülmüş olmaz. Sinüsotomi de kılları saraan kapsül de temizlendiği için tekrarlama ihtimali oldukça düşüktür. İşlem sonrasında 10-15 gün pansuman yapılması yeterlidir.
Avantajları/Dezavantajları Nelerdir?
Dikiş ve kesiye gerek duyulmaksızın tedavi tamamlanır. Tekrarlama riski yoktur. Ağrı düşük düzeylidir.

Mikro Sinüsektomi

Kıl dönmesi tedavisi için geliştirilmiş en başarılı ameliyat tekniğidir. Geliştirilmiş olan tekniklerden en az kesi ile uygulanan tekniktir. Kapsülün büyüklüğüne göre 1.5 cm kesi bile yeterli olabilmektedir. Miksrosinüsektomi lokal anestezi ugulanarak yapılabilir. Açılan 1.5 2 cm lik kesinden kıllar ve kendisini çevreleyen kapsül çıkartılır. Kapsülün çıkarılması sayesinde içeride kıl kalmadığına emin olunabilir. Derin dikişlerle kıl kapsülünün açtığı boşluk kapatılır. Bu sayede deri birbirine yaklaşmış olur. Ardından estetik emilebilir dikişlerle cilt dikişi yapılır. Bu sayede pansuman ve dikiş aldırmaya gerek duyulmaz. Ayrıca dikişler gizli dikiş olduğu için dikiş kaynaklı rahatsızlık yaşanmaz. Yapılan araştırmalar mikro sisüsektomi ile tedavi edilen kıl dönmesi sorunlarında tekrarlama riskinin oldukça az olduğu saptamıştır.
Avantajları/Dezavantajları Nelerdir?
Kesinin az olması hasta açısında birçok açıdan avantajlıdır. Kesinin az olması sayesinde ağrı minimum düzeydedir. Ayrıca emilebilir gizli dikişler sayesinde tedavi sonrasında pansuman gibi özel bir bakıma ihtiyaç duyulmaz. Ameliyat sonrasında kısa bir süre dinlenen hasta gündelik hayatına dönebilir. Bu sayede iş gücü kaybı yaşanmaz sosyal hayattan uzaklaşmaya gerek kalmaz. Diğer uygulamalarda banyo için 10 gün beklemek gerekirken mikro sinüsektomi de 3 gün beklenmesi yeterlidir. Hasta konforunun en iyi ve iyileşme sürecinin en kısa olduğu tedavi seçeneğidir.

Yazan
Op Dr Seher Şirin

Kaynaklar
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21911239

About Proktoloji Uzmanları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri