Ayaktan Pilonidal Sinüs Tedavi

Başlığa bakıp yanımayın arkadaşlar ayaktan kesip tedavi etmiyoruz. Ayaktan tedavide kasıt hastanın hastane klinik gibi ortamlarda günlerce yatma, sosyal hayatından mahrum olmasını önlemektir. Yani kısaca muayene olur gibi tedavi olup sağlığınıza kavuşmuş bir halde gitmenizi amaçlamaktadır. Ayaktan pilonidal sinüs tedavisini daha detaylı özetleyen ve doktorlarımız tarafından hazırlanan yazıyı mutlaka okumalısınız.

Pilonidal sinüsün ayaktan tedavisi

Pilonidal sinüs yaygın olarak yataklı tedavi kurumlarında ameliyat edilmektedir çünkü uygulanan klasik yöntemler narkoz gerektirdiği için naorkoz öncesi tahliller ve narkoz sonrası hastanede yatma gereksinimi vardır.Diğer taraftan klasik cerrahilerde her hastaya ameliyat yerine emici vakum aleti konur ve bu alet 1-3 gün hastada takılı klaır ancak bu alet alındıktan sonra hasta taburcu edilebilir. Okula veya dersaneye giden yada aktif olarak çalışan birinin 1-3 gün hastanede ,15-30 gün evde yatması ciddi bir sorun olmaktadır.Bu durumu çözmeye çalışan çağdaş tedavi kurumları, değişik tedavi seçenekleri uygulamaktadır.

Ameliyatsız pilonidal sinüs tedavileri arasında en yaygın bilineni gümüş (gümüş nitrat – nitrat de argant ) tedavisi ve fenol ( phenol – kristalize formik asit – kristalize fenol ) tedavisidir.Bu tedavi yöntemleri giriş deliği alınmadığı için daha sık tekrarlamaktadır öyleki hastalığın tekrar etme ihtimali % 70 lere kadar çıkmaktadır.Tekrar ihtimalinin yüksekliği fenol yada gümüşle tedavi yapanların sayısında azalmaya sebep olmuştur.

Erken işe dönüş ve diğer avantajları sebebiyle Bascom (mikro sinüsektomi) ameliyatı giderek yaygınlaşmaktadır.Bu yöntem fenol tedavisi kadar kolay yapılırken normal ameliyatlar kadar başarılı olmaktadır.Klasik ameliyatlarda asıl hastalıklı alan olan sinüsü çıkarmak için cilt 12-25 cm kesilir oluşan açıklık ya açık bırakılır yada çeşitli şekillerde dikilir.Uyguladığımız yöntemdeyse aynı sinüsü cildi 1-1,5 cm kestiğimiz delikten çıkarıp oluşan 1 cm – 1.5 cm açıklığı gizli dikişlerle kapatıyoruz.Bu sayede hasta tedaviden 10 dakika sonra arabasını sürerek işine dönebiliyor.Kıl yumağı kapsülüyle birlikte çıkarıldığı için cilt altında kıl kırıntısı veya başka yabancı cisim kalma ihtimali sıfırlanmaktadır.

Minimal invaziv ameliyatın üstünlükleri şu şekilde sıralanabilir

İş gücü kaybı olmaz.Klasik ameliyat sonrası  15 gün yüz üstü toplam 1-2 ay istirahat önerilirken bu yöntemde kişi aynı gün işine dönebilir.

Ağrı çok azdır.Açık ameliyatta gerginlik sebebiyle ciddi ağrı olurken bu yöntemde ağrı kesici almayı gerektirmeyecek düzeyde ağrı olur.

Yara bakımı pansuman ihtiyacı olmaz.Kapalı ameliyatta 15 gün pansuman (açık ameliyatta 2-5 ay) ve yara bakımı gerekirken yöntemimizle tedavi ettiğimiz kişiler 3 gün sonra normal banyosunu yapabilir.

Tekrarı azdır.Klasik ameliyatlarda % 5 – 40 arasında değişen tekrar ihtimali yöntemimizin ilk uygulamasında % 10 civarıdır,aynı kolaylıkla uyguladığımız 2.seans sonrası toplam tekrar oranı % 2-3 civarına düşmektedir.Tekrarın az olmasının en önemli sebebi yaralanmanın küçük olmasıdır.

Anestezi ve riski yok.1-2 cm lik alanın lokal anestezi ile uyuşturulması yeterlidir.

İltihap riski daha düşüktür; yaralama alanı küçük olduğu için normal ameliyata oranla çok daha düşüktür ve iltihap olsada yara küçük olduğu için sorun olmamaktadır.

Kalan yara izi:Arka planda kaldığı için önemsenmeyebilir ama bayanlarda Z plasti (flap yöntemlerinin tümü) ameliyatlarından sonra her bir bacağı 8-14 cm uzunluğunda Z harfi şeklinde abartılı bir iz kalabilir.Ayaktan uygulanan bu yöntemde yara izi görünmeyecek kadar küçüktür.

Ekonomiktir:Narkoz yatak,pansuman gibi uygulamalar olmadığı için öok daha ekonomiktir.

About Proktoloji Uzmanları

2 comments

  1. mrb konuyu okudugum kadarıyla 12 25 cmlik kesiklerden söz ediliyor bu ameliyat sonucunda vücudumda ciddi bir iz kalır mı vebu kadar büyük kesikler her hasta için mi geçerli yoksa çok ilerlemiş hastalar için mi

    • Genel Cerrahi Uzm Op Dr Seher ŞİRİN

      Merhaba
      Bizim uyguladığımız yöntem mikro sinüsektomi yöntemidir. bu yönemde kesi yaklaşık 2-3 cm aralığında kesilmektedir.Tedavinizi olup günlük yaşantınıza dönebilir, pansuman gerektirmez, İşinize gidebilirsiniz. Karar verirseniz 212 572 72 66 numaramızdan iletişime geçebilirsiniz. Geçmiş olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

WhatsApp Canlı Destek
İletişim Bilgileri